Top 5 nootropik pro dobrý spánek

Spánek je obdobím věnovaným fyzické a duševní regeneraci a upevňování paměti a hlavně během něj se naše tělo obnovuje. Pro náš organismus je to bezpochyby nejdůležitější období našeho života. Ve skutečnosti je pro náš život tak důležitý, že spánkem trávíme třetinu svého času. Je to způsob, jak se tělo resetuje a obnovuje energii, aby bylo další den připraveno čelit novým výzvám.

Pokud cítíme potřebu spánku každý den, není to náhoda… Ale když spánek chybí, je to katastrofa. Mezi negativní důsledky nedostatku spánku patří nesoustředěnost, špatná paměť, emoční nestabilita, chronická únava, nešikovnost, ale také zvýšené riziko obezity a kardiovaskulárních onemocnění.

Otestovali jsme 5 nejznámějších nootropik pro lepší spánek a seřadili je podle toho, které nám pomohlo lépe spát a které méně.

Vezměte prosím na vědomí, že zde navržená nootropika nejsou prášky na spaní, ale přírodní spánkové pomůcky pro obnovení kvality spánku. Tato nootropika nemají vůbec žádné vedlejší účinky, které obvykle mají prášky na spaní.

Pokud je však vaším cílem udržet mysl ve střehu, doporučujeme vám koupit si Modafinil.

Melatonin

Melatonin

Melatonin v kostce

Je to spánkové nootropikum par excellence. Není divu, protože je to hormon spánku. Předpokládá se, že si je tělo vytváří samo, ale přítomnost světla v době, kdy slunce již zapadlo, brání tělu v jejich syntéze (zejména těch, které vyzařují chytré telefony, počítače, televize nebo tablety).

Účinky melatoninu

Může se zdát hloupé popisovat účinek, ale některá nootropika pro lepší spánek zlepšují kvalitu vašeho spánku a jiná způsobují, že se vám chce spát místo toho. Melatonin naopak způsobuje, že se chcete připojit k Morfeově náruči.

Dodá vám ten příjemný pocit, že potřebujete spát a jste připraveni spát, už po několika minutách, kdy začne působit! Ideální pro ty, kterým se špatně usíná, i pro ty, kteří trpí nespavostí.

Pomáhá také upravit cirkadiánní rytmus, pokud není synchronizován, zejména při změně časového pásma (letní čas, cestování letadlem). Má také antidepresivní účinky a přirozeně hubne.

Dávkování

300 mikrogramů 30 minut před usnutím. Toto dávkování je důležité, protože naprostá většina melatoninových doplňků obsahuje 10 až 30krát více melatoninu, což je pro lidský organismus příliš mnoho a je to neúčinné.

Hořčík

Hořčík

Hořčík v kostce

Je to čtvrtý nejrozšířenější minerál v těle, a proto hraje v organismu důležitou roli.

Účinky hořčíku

Zlepšením kvality spánku REM, což je poslední fáze každého spánkového cyklu, hořčík výrazně zlepšuje kvalitu spánku.

Spánek je klidnější a cítíte se svěží. Někdy se dokonce můžete probudit o něco dříve než obvykle, ale přesto se budete cítit bdělejší. Mimo spánek má tendenci snižovat úzkost.

Hořčík také podporuje hubnutí a je všeobecně uznáván jako účinná prevence mnoha nemocí a dalších problémů (ADHD, stres, úzkost, deprese, mrtvice, diabetes 2. typu, chronická únava). Zlepšuje koncentraci a konsolidaci paměti.

Dávkování

2000 mg threonátu hořečnatého, což je forma hořčíku, kterou doporučujeme, 30 minut až 1 hodinu před spaním každý večer.

Phenibut

Phenibut

Phenibut v kostce

Phenibut dokáže uvolnit tělo i mysl. Ruští kosmonauti ji používali ke snížení úzkosti během pobytu ve vesmíru.

Je to vlastně GABA (neurotransmiter, který tlumí nervový systém, a proto uklidňuje), ale silnější: tělo ji lépe vstřebává.

Účinky fenibutu

Uvolněním těla a mysli a snížením úzkosti umožňuje Phenibut mnohem snadnější a hlubší usínání. Zlepšuje kvalitu vašeho spánku. Po probuzení se často cítíte šťastnější a veselejší.

Mimo spánek umožňuje mírnou disinhibici a může být užitečná při ústní zkoušce nebo při veřejném vystoupení v případě trémy. Ve společnosti se lidé s uzavřenějšími a nespolečenskými sklony stávají otevřenějšími a hovornějšími.

Dávkování

Od 500 mg do 1,5 g v závislosti na velikosti. Nejlépe nalačno. Účinek trvá 4 až 6 hodin, takže byste si ho měli vzít co nejdříve před dobou, kdy chcete pocítit účinky, například mezi 16:00 a 18:00, pokud chcete spát ve 22:00. Používejte maximálně dvakrát týdně.

Huperzin A

Huperzin A

Huperzin A v kostce

Huperzin A je přírodní alkaloid získávaný z čínského mechu Huperzia serrata, který se v čínské medicíně používá již stovky let.

Huperzin A inhibuje acetylcholinesterázu, což je enzym, který ničí acetylcholin (neurotransmiter, který se podílí na paměti a kognitivních funkcích), a zvyšuje tak množství acetylcholinu dostupného v mozku.

Účinky huperzinu A

Stejně jako hořčík zlepšuje kvalitu spánku REM. Probouzíme se tak v lepší kondici.

Díky svému cholinergnímu účinku zlepšuje reflexi a udržení paměti, pokud se užívá během dne. Cholinergní účinek, který se užívá před spaním, zlepšuje živost snů a člověk si je lépe pamatuje.

Dávkování

200 mikrogramů (1 kapsle). Měl by se užívat během dne, nikoli v noci, protože mentální energie, kterou dodává, by mohla mít opačný účinek, než je zamýšlený, a snížit kvalitu spánku. Zlepšuje spánek, pokud se užívá mimo dobu spánku.

L-theanin

L-theanin

L-theanin v kostce

Je to aminokyselina obsažená v čaji, zejména v zeleném čaji. Uklidňuje přirozeným způsobem. Hodně o něm mluvíme, ale většinou si ho spojujeme s kofeinem, jako by tyto dvě látky byly neoddělitelné, i když je to do značné míry nepravda.

Má své vlastní výhody a působí synergicky s kofeinem, ale kofein není zodpovědný za jeho účinky.

Účinky L-teaninu

Umožňuje hlubokou relaxaci tím, že zvyšuje produkci alfa mozkových vln a stimuluje produkci GABA (uklidňující neurotransmiter, o kterém jsme mluvili dříve u fenibutu).

Dávkování

Od 50 do 300 mg v závislosti na velikosti. 1 hodinu před spaním.

Konečně

Mějte na paměti, že všechna tato nootropika měla pozitivní vliv na náš spánek, když jsme je vyzkoušeli, ale každý jsme jiný a možná máte jiné zkušenosti než my.

Někteří uživatelé mohou dávat přednost Phenibutu před Melatoninem pro lepší spánek atd.

Vězte však, že tento top rozhodně obsahuje nejsilnější nootropika pro lepší spánek, která jsou dnes k dispozici!