Nootropiki: przewodnik po usprawnianiu funkcji poznawczych

Dziedzina nootropików (czasami błędnie nazywanych “smart drugs”), w momencie ich powstania, była zarezerwowana dla nielicznych entuzjastów z dobrą znajomością języka angielskiego. Wzrost online sprzedawców i społeczności, jak również zwolnienie filmów i seriali telewizyjnych skupionych na temat, pomogły spopularyzować praktykę wzmocnienia poznawczego, i uczyniły te produkty dostępne dla każdego, kto chce z nich korzystać.

Co to są nootropiki?

Mózg jest w pigułce

Corneliu E. Giurgea, rumuński chemik, który jako pierwszy zsyntetyzował piracetam, opracował koncepcję “substancji nootropowej” już w 1972 roku.

Słowo “nootropowy” pochodzi od greckich słów νους (my) i τρoπoς (tropos), co oznacza odpowiednio “duch” i “zmiana”. Tak więc nootropiki to naturalne lub syntetyczne substancje, które pozytywnie wpływają na zdolności poznawcze, poprawiając na przykład uczenie się, pamięć, motywację i kreatywność.

Badania nad nootropami mają na celu odkrycie nowych substancji zdolnych do poprawy zdolności poznawczych mózgu, a tym samym wyrównania ewentualnych deficytów neuropsychologicznych, takich jak te związane ze starzeniem się.

W mediach często błędnie mówi się o “smart drugs”, ale wśród osób zajmujących się wspomaganiem funkcji poznawczych zasadniczo rozróżnia się nootropy i smart drugs: te pierwsze mają bardzo niską częstość występowania skutków ubocznych, nie są toksyczne dla organizmu, nie wywołują typowych efektów “narkotycznych”, nie stwarzają ryzyka uzależnienia czy uzależnienia psychofizycznego.

Termin “inteligentne narkotyki” odnosi się do środków pobudzających, takich jak te stosowane w leczeniu zaburzeń uwagi i uczenia się, takich jak ADHD. Są to leki na receptę, które mają zwiększone skutki uboczne i nieodłączne ryzyko uzależnienia i powinny być stosowane wyłącznie pod nadzorem lekarza. Kategoria ta obejmuje Ritalin, amfetaminę i ich pochodne, ale także nikotynę w tytoniu papierosowym.

Substancje nootropowe stanowią specyficzną gałąź substancji psychoaktywnych. Według Giurgea, substancja lub lek może być uznany za nootropowy, jeśli spełnia następujące kryteria:

 • Poprawia uczenie się i pamięć.
 • Wzmacnia odporność psychiczną na warunki, które sprzyjałyby utracie nabytych stanów psychicznych.
 • Chroni mózg przed uszkodzeniami fizycznymi lub chemicznymi (np. spowodowanymi przez siniaki, neurotoksyny, zanieczyszczenia, niektóre leki itp.)
 • Zwiększa wydajność mechanizmów kontrolnych mózgu w obszarze korowo-podkorowym (np. poprzez poprawę czasu reakcji).
 • Na ogół nie ma poważnych skutków ubocznych lub narkotyków, a jego toksyczność jest bardzo niska.

Dziś jednak kryteria klasyfikacji są znacznie mniej rygorystyczne: wszystkie substancje, które zwiększają zdolności poznawcze i mają niską częstotliwość występowania skutków ubocznych, są uważane za nootropowe.

Wiele z klasycznych nootropików, takich jak racetam (pochodne piracetamu) i suplementy choliny, były stosowane w przeszłości jako podstawowe lub wspomagające leczenie demencji, deficytów pamięci i uwagi oraz choroby Alzheimera, podczas gdy inne bardziej niejasne substancje są nadal w fazie badań i nie są jeszcze stosowane w praktyce klinicznej.

Według tej ogólnej definicji, są szanse, że jesteś już biorąc nootropowe regularnie. Kofeina, najpopularniejszy “narkotyk” na świecie, jest uważana przez wielu za nootropową, ponieważ poprawia uwagę i uczenie się, a jednocześnie ma łagodny efekt stymulujący.

Niektóre substancje, które nie poprawiają wyraźnie pamięci lub uwagi, są jednak często określane jako nootropowe. Są to substancje, które poprawiają nastrój, zmniejszają lęk (w żargonie anksjolityki) lub zapewniają dobre samopoczucie psychofizyczne.

Do substancji tych należą fenibut (rosyjski anksjolityk, który nie upośledza zdolności poznawczych i uwagi), sulbutiamina (pochodna witaminy B1 stosowana we Francji jako środek psychostymulujący) oraz ashwagandha (roślina o silnym działaniu anksjolitycznym i antystresowym).

Chociaż substancje te nie działają bezpośrednio na pamięć, to ich zdolności poprawiające nastrój pośrednio mają tendencję do poprawy koncentracji i samopoczucia.

Może się to wydawać dziwne, ale różne badania potwierdzają hipotezę, że osoba cierpiąca na lęk, pobudzenie lub niepewność będzie lepiej funkcjonować poznawczo, jeśli weźmie łagodny środek uspokajający w porównaniu do stymulanta, i odwrotnie. Choć wydaje się to sprzeczne z intuicją, obecnie wiadomo, że pamięć i procesy poznawcze są ściśle związane z emocjami i stanem psychicznym jednostki.

Prawo Yerkesa-Dodsona, na przykład, stwierdza, że istnieje optymalny poziom stymulacji, który różni się w zależności od osoby, i który nie powinien być ani zbyt wysoki, aby nie powodować niepokoju i pobudzenia, ani zbyt niski, aby nie powodować rozproszenia i nieuwagi.

To dlatego praktycy nootropów mają zróżnicowany arsenał substancji, których mogą używać w zależności od różnych kontekstów (stan psychiczny i kontekst społeczny, w którym się znajdujemy).

Kto i dlaczego z niego korzysta?

Od czasu odkrycia piracetamu, inne substancje zostały zbadane i opracowane do leczenia zaburzeń funkcji poznawczych. Liczne leki pochodne od piracetamu (“racetam”) zostały opracowane w nadziei, że będą jeszcze bardziej skuteczne niż piracetam.

Jednym z takich leków jest fenylopiracetam, który ma właściwości stymulujące zarówno umysł, jak i ciało. Z drugiej strony Aniracetam ma bardziej anksjolityczne działanie, podczas gdy Coluracetam ma działanie antydepresyjne.

Jeszcze dwadzieścia lat temu substancje poprawiające poznanie były stosowane wyłącznie w warunkach klinicznych, takich jak leczenie zaburzeń poznawczych (demencja, choroba Alzheimera itp.), ale w ostatnich latach nastąpił gwałtowny wzrost stosowania nootropów wśród młodych dorosłych, którzy chcą poprawić swoje wyniki w nauce lub pracy zawodowej.

Na przykład, Modafinil (Provigil), substancja powszechnie stosowana w leczeniu narkolepsji, odnotowała znaczny wzrost użycia wśród studentów. Modafinil jest stosowany ze względu na jego działanie stymulujące, które pomaga skupić się na jednym zadaniu przez dłuższy czas bez znaczących skutków ubocznych i ryzyka uzależnienia i uzależnienia od amfetaminy.

Od czego zacząć?

Najpopularniejsze i najbezpieczniejsze nootropiki to bez wątpienia Noopept, Piracetam i Modafinil, substancje od lat stosowane w praktyce klinicznej i wśród entuzjastów nootropów.

Najpierw poznaj teorię

Jeśli jesteś gotowy, aby zrobić pierwszy krok i eksperymentować z nootropowych substancji, nie daj się zastraszyć przez badania wymagane. Nie ma “magicznej różdżki”, która natychmiast zwiększy Twoją inteligencję bez żadnego wysiłku. Studiowanie nootropików nie tylko pomoże Ci poprawić swoją produktywność i wydajność poznawczą, ale także pomoże Ci lepiej zrozumieć, jak działa mózg.

Pierwszym krokiem przed podjęciem nootropów jest zdecydowanie zbadanie funkcjonowania mózgu i neuroprzekaźników (serotoniny, dopaminy, noradrenaliny, itp.). Drugim krokiem jest zbadanie roli acetylocholiny, neuroprzekaźnika fundamentalnego dla funkcji pamięci: omówiliśmy to szczegółowo w naszym artykule na temat suplementów choliny.

Jedną z najważniejszych rzeczy jest to, aby wiedzieć, jak prawidłowo używać tych substancji. Chociaż mówi się, że nootropiki są “tak bezpieczne jak sól”, nadmierne spożycie sodu jest również niezdrowe. Przed zażyciem jakiejkolwiek substancji należy poznać jej dawkę i sposób podawania, a nowe substancje wprowadzać dopiero po przetestowaniu ich w odosobnieniu.

Zawsze zaczynaj od najniższej skutecznej dawki i wykonaj próbę uczuleniową: tzn. zażyj ~1 mg (lub mniej, jeśli jest to związek o wysokiej aktywności) każdej nowo wprowadzonej substancji. W przypadku substancji o wysokiej dawce aktywnej, np. Piracetamu, należy zacząć od większej dawki, np. 400 mg.

Pamiętaj również o cyklu (np. brać daną substancję przez 30 dni, a następnie przestać ją brać przez kolejne 30 dni), aby mieć jasną linię bazową – swój podstawowy stan psychiczny i fizyczny, bez zewnętrznych zmiennych – a także w celu zmniejszenia “tolerancji” na pozytywne efekty danego nootropowego.

Kapsułki czy proszek?

Na początku, to najlepiej kupić nootropics w kapsułkach, ale kiedy już się z nim zapoznać, to lepiej, aby przejść do sproszkowanych produktów, ponieważ są one tańsze i dawkowanie jest bardziej elastyczne. Aby to zrobić, potrzebujesz najpierw wagi, która mierzy miligramy.

Nie kupuj byle jakiej wagi jubilerskiej, ponieważ nie są one zaprojektowane do mierzenia dawek poniżej 100 mg (wiele z nich nie mierzy nawet dawek poniżej grama): będziesz potrzebował wagi 0,001 g, takiej jak AWS Gemini 20, AWS GPR-20 lub Philonext, które możesz kupić na eBay lub Amazon.

Nie należy przyjmować substancji sproszkowanych bez uprzedniego odmierzenia ich! Scoops i microscoops (małe plastikowe łyżki często sprzedawane z sproszkowanych nootropics) są używane tylko do przenoszenia proszku z worka do skali i może być wyłączony przez dziesiątki miligramów, często powodując podwójne lub potrójne pożądanej dawki.

Najczęściej stosowane nootropiki

Jeśli chodzi o świat wzmocnień poznawczych, oszałamiająca liczba substancji, które są jego częścią może być wręcz przerażająca. Oto pomocna lista niektórych z najbardziej popularnych i szeroko stosowanych nootropików.

Uwaga i motywacja

 • Kofeina i L-teanina synergicznie wspomagają koncentrację i czujność. Połączenie kofeiny i teaniny, aminokwasu występującego w niewielkich ilościach w niektórych rafinowanych zielonych herbatach, zmniejsza skutki uboczne kofeiny (takie jak niepokój i nadmierne pobudzenie) i dodatkowo poprawia zdolności poznawcze.
 • Modafinil i Armodafinil – te dwa związki działają jako stymulanty umysłu i ciała w szczególnie skuteczny sposób.
 • Rhodiola Rosea – roślina, która działa jak adaptogen, czyli pomaga organizmowi pozytywnie reagować na bodźce wywołujące stres. Zmniejsza również uczucie zmęczenia, działa anksjolitycznie, antydepresyjnie i stymulująco. Jest on również stosowany w celu złagodzenia skutków odstawienia kofeiny.

Umiejętności poznawcze

 • Piracetam – Oryginalny racetam, został pierwotnie opracowany jako pomoc w zasypianiu ze względu na jego podobną strukturę do GABA, ale kiedy testowano go na zwierzętach (a później na ludziach), okazało się, że zamiast tego poprawia pamięć i funkcje poznawcze bez żadnych skutków uspokajających lub pobudzających.
 • Noopept – następca piracetamu, działa przy ułamku dawki piracetamu. Ponadto, w przeciwieństwie do piracetamu, zwiększa produkcję NGF i BDNF, dwóch czynników neurotroficznych, które promują przetrwanie, różnicowanie i wzrost nowych neuronów. Ogólnie zwiększa zdolności poznawcze i pamięć, zapewniając jednocześnie umiarkowaną stymulację sensoryczną.
 • Aniracetam – powoduje efekty poznawcze podobne do piracetamu. tam, ale jest również anksjolitykiem. Jest szczególnie przydatna w pomaganiu umysłowi w kojarzeniu różnych myśli i łączeniu ich w jeden “wielki obraz”. Doskonały dla osób kreatywnych.
 • Phenylpiracetam – piracetam z dodatkiem grupy fenylowej, co czyni go znacznie bardziej aktywnym. Ma potężny efekt stymulujący na umysł i ciało, podobnie jak mieszanka piracetamu i kofeiny. Wiadomo również, że ma właściwości neuroprotekcyjne i pomaga zapobiegać zaburzeniom funkcji poznawczych.

Uwaga: Ponieważ racetamy działają jako modulatory acetylocholiny (neuroprzekaźnika niezbędnego dla pamięci), ich spożycie musi być wspierane przez źródło choliny.

Pamięć

 • Bacopa Monnieri – różne badania pokazują, że zioło to poprawia tworzenie, konsolidację i nabywanie pamięci. Jest to adaptogen i jest często stosowany ze względu na swoje właściwości anksjolityczne i łagodne właściwości uspokajające.
 • Citicoline – znana również jako CDP-Choline, jest źródłem choliny, która jest prekursorem acetylocholiny, neuroprzekaźnika niezbędnego do funkcjonowania pamięci. Ogólnie rzecz biorąc, wyższy poziom acetylocholiny poprawia pamięć, zwłaszcza gdy źródło choliny jest połączone z racetamem. Zwiększa również poziom dopaminy.
 • Alpha GPC – kolejne szczególnie skuteczne źródło choliny.

Poprawa nastroju

 • Fenibut – związek o działaniu anksjolitycznym, który dzięki silnemu działaniu anksjolitycznemu i hamującemu może poprawić zdolności poznawcze w sytuacjach silnego stresu (takich jak egzaminy, prezentacje, rozmowy kwalifikacyjne). W dawkach terapeutycznych nie upośledza pamięci jak farmakologiczne leki anksjolityczne.
 • Tianeptine – chemicznie trójcykliczny antydepresant, Tianeptine jest innowacyjny w tym, że natychmiastowo poprawia nastrój, jednocześnie zwiększając neurogenezę. W przeciwieństwie do innych leków przeciwdepresyjnych, nie upośledza pamięci ani zdolności poznawczych.

Czego się spodziewać

Mózg

Nootropy, z wyjątkiem stymulantów (takich jak modafinil, fenylopiracetam i sulbutiamina, które mają natychmiastowe działanie), działają poprzez zwiększenie czynników neurotroficznych w mózgu, więc potrzeba czasu, aby ich efekty stały się w pełni widoczne.

Ogólnie rzecz biorąc, efekty psychoaktywne nootropów są łagodniejsze niż tradycyjne leki psychotropowe (takie jak amfetamina lub metylofenidat), ale ostatecznie są one znacznie bardziej korzystne. Z definicji, codzienne stosowanie nootropików powinno być znacznie bardziej długotrwałe niż leków psychotropowych.

Ogólnie rzecz biorąc, entuzjaści nootropów dzielą te substancje na dwie kategorie: stymulanty i anksjolityki, które mają natychmiastowe działanie i są przyjmowane w razie potrzeby, oraz nootropiki długoterminowe (takie jak racetam lub bakopa), które są przyjmowane codziennie i wymagają miesiąca lub więcej ciągłego stosowania, zanim wykażą korzystny wpływ na poznanie.

Wiele osób bierze wiele nootropików w tym samym czasie, aby zmaksymalizować ich korzyści poznawcze. (“stosy”, o których mówiliśmy wcześniej). Na przykład, można łączyć kofeinę z L-teaniną, jak ten ostatni jest znany w celu zmniejszenia niepokoju i pobudzenia spowodowanego przez kofeinę, a jednocześnie ma nootropowy efekt własny.Podczas podejmowania wielu nootropów, to jest bardzo ważne, aby szukać wszelkich potencjalnych negatywnych interakcji między substancjami. Examine.com i Wikipedia są nieocenionym źródłem do znalezienia nootropics i ich interakcji.

Nootropics może być z pewnością bardzo korzystne dla tych, którzy chcą poprawić swoje funkcje poznawcze i chronić mózg przed degradacją poznawczą. Są one jednak o wiele bardziej korzystne w połączeniu z ćwiczeniami, zdrową dietą i medytacją. Nootropics może pomóc tylko w granicach ich właściwości, a oni na pewno nie są pretekstem do zaniedbania innych podstawowych aspektów, które wpływają na zdrowie psychiczne i fizyczne.

Bezpieczeństwo nootropików

Nootropiki są uważane za bezpieczne do nieograniczonego stosowania, chociaż nie wszystkie nootropiki spełniają te kryteria. Na przykład Fenibut, anksjolityk pierwotnie opracowany dla radzieckich kosmonautów, jest często przedmiotem dyskusji, w których podkreśla się jego zdolności nootropowe w kontrolowaniu lęku i poprawie samooceny w sytuacjach społecznych.

Niemniej jednak, bezkrytyczne stosowanie fenibutu jako narkotyku (np. codzienne stosowanie lub w dużych dawkach) może prowadzić do uzależnienia i nałogu. Z tego powodu fenibut (jak również inne substancje o działaniu anksjolitycznym) powinien być stosowany oszczędnie, na przykład w celu zmniejszenia lęku przed egzaminem lub rozmową o pracę.

Ponadto należy zauważyć, że nootropiki nie powinny być stosowane w leczeniu poważnych zaburzeń psychicznych (takich jak schizofrenia, choroba dwubiegunowa lub ciężka depresja) bez uprzedniej konsultacji ze specjalistą. Wreszcie, jeśli bierzesz jakąkolwiek formę leku psychotropowego (antydepresanty, leki przeciwpsychotyczne, anksjolityki), ważne jest, aby sprawdzić interakcje leków i ewentualnie skonsultować się z lekarzem przed podjęciem nootropów.