Modafinil, “inteligentny lek” dla millenialsów: jak to działa?

Modafinil, znany również jako Provigil, Modalert i Modvigil, jest lekiem stosowanym w leczeniu narkolepsji, senności i przewlekłego zmęczenia. Jednak cała generacja studentów i przedsiębiorców są poświadczające jego wykorzystanie jako inteligentny lek, lub związek w celu poprawy uwagi, motywacji, uczenia się i pamięci. Jest to lek na receptę we Włoszech, ale generyczne odpowiedniki Modafinilu można łatwo kupić w Internecie.

Co to jest Modafinil?

Smart Drug

Modafinil jest euforyczny, lub wakefulness-promoting, agent; jest to zasadniczo związek używany do poprawy czuwania w ludzi, którzy cierpią z dnia senności lub letargu. Jest on stosowany klinicznie w narkolepsji, w leczeniu senności spowodowanej bezdechem sennym itp.

Lek zwiększa czujność, koncentrację i pamięć osób, które go przyjmują, co ułatwia naukę, pracę i działalność twórczą, a w ogóle wszystko, co wiąże się z możliwościami mózgu.

Modafinil działa w sposób podobny do kofeiny (choć mechanizm działania jest zupełnie inny), ale znacznie bardziej efektywnie. Oczywiście, Modafinil nie rekompensuje szkodliwych fizycznych skutków długotrwałej utraty snu. Na naszej stronie internetowej można dowiedzieć się, gdzie można kupić Modafinil w Polsce.

Modafinil działa na różne obszary mózgu, które odgrywają kluczową rolę w procesach poznawczych i procesach uwagi. Czas działania Modafinilu wynosi od 4 do 8 godzin, w zależności od dawki i sposobu przetwarzania substancji przez organizm: u niektórych osób efekt trwa trzy i pół godziny, u innych prawie pół dnia.

Provigil jest również stosowany off-label w leczeniu zmęczenia i uspokojenia w wielu stanach chorobowych, w tym w depresji, chorobie Parkinsona, dystrofii miotonicznej, stwardnieniu rozsianym oraz w senności wywołanej przez opioidy i leki przeciwdepresyjne.

Modafinil, inteligentny narkotyk

Z tego co powiedzieliśmy do tej pory, Modafinil wydaje się być doskonałym środkiem pobudzającym i “wysokim” w pewnych warunkach medycznych. Jednakże, jeśli czytasz ten artykuł, to jest prawdopodobne, że chcesz go używać jako nootropic, lub poznawczych substancji wzmacniających.

Ankieta online przeprowadzona w 2014 roku przez stronę studencką “The Tab”, pokazuje, że jeden na pięciu studentów (z próby prawie 2000 brytyjskich studentów), próbował lub brał Modafinil regularnie, aby poprawić jakość swoich sesji studyjnych.

Na szczycie listy znajduje się Uniwersytet Oksfordzki, jedna z najbardziej prestiżowych szkół na świecie, gdzie 26% ankietowanych Oxonian to użytkownicy Modafinilu. Innym interesującym wynikiem badania jest to, że 9% osób, które używają Modafinilu, uważa, że to oszustwo, a mimo to nadal go zażywa.

Czy to brzmi zbyt dobrze, by mogło być prawdziwe? Niekoniecznie.

W przeglądzie systematycznym z 2015 r. obejmującym 24 badania stwierdzono, że Modafinil poprawia uczenie się – zwłaszcza w przypadku długich i złożonych zadań – a także podejmowanie decyzji i planowanie, a jednocześnie ma doskonały profil bezpieczeństwa. Niektóre z analizowanych badań wykazały również poprawę w innych obszarach poznawczych, takich jak elastyczność myślenia i kojarzenie pojęć.

Ponadto badanie wykazało, że Modafinil poprawia zdolności poznawcze nawet u zdrowej młodzieży, niezależnie od jakości i ilości snu. W kilku badaniach rzeczywiście wykazano poprawę zdolności poznawczych u osób pozbawionych snu, jak również u osób cierpiących na narkolepsję, ale niewiele badań testowało ten efekt u zdrowych młodych dorosłych z regularnym snem. Ten przegląd pokazuje, że Modafinil poprawia zdolności poznawcze u każdego uczestnika, który go stosuje.

Modafinil vs Adderall

Adderall

W badaniu z 2000 r. porównano skuteczność Modafinilu i Adderallu (amfetaminy) u osób z ADHD. Wyniki badania wykazały, że obie substancje były skuteczne, ale osoby, które stosowały Modafinil, zgłaszały znacznie mniej skutków ubocznych. Modafinil nie jest również uzależniający ani nie powoduje powstawania nawyków.

Modafinil nie pokonał Adderall w zakresie skuteczności, ale poprawa była tylko kilka punktów procentowych, więc zostały one uznane za statystycznie równoważne. Pod koniec badania więcej uczestników zdecydowało się na kontynuację leczenia Modafinilem niż Adderallem.

Modafinil vs Adrafinil

Adrafinil

Adrafinil jest “najstarszym” lekiem w rodzinie -afinilów. Jest to pro-lekarstwo Modafinil: kiedy wątroba metabolizuje Adrafinil, enzymy przekształcają część z niego w Modafinil, jednak wydajność tego procesu enzymatycznego różni się znacznie u poszczególnych osób, ze względu na różnice genetyczne między jednostkami.

Adrafinil może powodować niepokój, podrażnienie skóry i zwiększenie enzymów wątrobowych przy długotrwałym stosowaniu, a jednocześnie jest mniej skuteczny niż modafinil. Został on wycofany z praktyki klinicznej ze względu na mniej pożądany profil farmakologiczny.

Modafinil vs Armodafinil

Armodafinil

Modafinil ma wzór chiralny. To, co jest sprzedawane pod nazwami Provigil, Modalert i Modvigil, lub to, co zwykle nazywamy “Modafinil”, jest racematem, czyli substancją, która składa się z enancjomeru prawego i lewego w proporcji 50/50. Armodafinil, z drugiej strony, składa się tylko z właściwego enancjomeru.

Istnieją zarówno subiektywne, jak i obiektywne różnice w sposobie, w jaki te dwa leki wpływają na mózg. Prawy enancjomer ma znacznie dłuższy czas działania niż lewy (prawy enancjomer ma okres półtrwania 15 godzin w porównaniu do 4 godzin dla lewego). Modafinil jest w postaci racemicznej, więc czas działania jest pomiędzy dwoma enancjomerami, ale ogólnie wynosi od 4 do 6 godzin.

Prawy enancjomer ma również unikalny efekt w porównaniu do lewego enancjomeru w tym, że działa również jako częściowy agonista receptora D2, chociaż ten efekt nie wydaje się być niezbędny do euforycznego działania Modafinilu.

Według niektórych, Armodafinil ma “czystszy” efekt niż Modafinil, choć jest to bardzo subiektywne. Pewne jest to, że jest on bardziej aktywny w przeliczeniu na miligram: 150 mg Armodafinilu jest równoważne 200 mg Modafinilu.

Jak przyjmować

Modafinil jest środkiem pobudzającym i jak wszystkie środki pobudzające powoduje tolerancję (efekty zmniejszają się po codziennym zażywaniu). Z tego powodu Modafinil nie jest zazwyczaj przyjmowany częściej niż trzy razy w tygodniu. Oczywiście można go brać częściej, ale efekt będzie znacznie mniejszy.

Dawka Modafinil dla wzmocnienia funkcji poznawczych wynosi 200 mg, ale nawet niższe dawki, takie jak 100 mg, są używane. Maksymalna dawka użyteczna wynosi 400 mg, ale nie zaleca się przekraczania 200 mg na dobę.