Kofeina: słynny środek pobudzający

Kofeina pochodzi z ziaren kawy, ale może być również syntetyzowana w laboratorium. Ma taką samą strukturę chemiczną, niezależnie od tego, czy znajduje się w kawie, napojach energetycznych, herbacie czy kapsułkach suplementów.

Jest silnym środkiem pobudzającym i może być stosowany w celu poprawy siły fizycznej i wytrzymałości. Jest on klasyfikowany jako nootropowy, ponieważ uwrażliwia neurony i zapewnia stymulację umysłową.

Regularne spożywanie wiąże się również z niższym ryzykiem wystąpienia choroby Alzheimera, marskości wątroby i raka wątroby.

Korzyści i mechanizmy działania kawy

Kofeina

Główny mechanizm działania kofeiny polega na antagonistycznym zajęciu receptorów adenozynowych. Adenozyna powoduje uspokojenie i relaksację, gdy jej receptory, znajdujące się w mózgu, są aktywowane.

Kofeina zapobiega temu działaniu i powoduje stan czujności i czuwania. To hamowanie adenozyny może wpływać na układy dopaminy, serotoniny, acetylocholiny i adrenaliny.

Regularne stosowanie prowadzi do tolerancji. Oznacza to, że jego efekty będą się zmniejszać, często do punktu, w którym jedyną korzyścią dla użytkownika będzie efekt stymulujący, aby nie zasnąć. Miesięczna przerwa od kofeiny zmniejszy tolerancję.

Jeśli szukasz Modafinilu bez recepty, możesz go kupić na naszej stronie internetowej.

Dawkowanie kofeiny

Zalecana dawka wynosi od 50 do 200 mg dziennie, najlepiej w kapsułkach.
W rzeczywistości, stosowanie kofeiny w proszku jest dość rzadkie i powinno być traktowane z ostrożnością, ponieważ dawki potrzebne do tego, aby zacząć działać są dość minimalne i może być niebezpieczne, gdy spożywane w nadmiarze. Jeśli zdecydujesz się na spożywanie go w formie sproszkowanej, zalecana jest waga z dokładnością do miligramów.

Z drugiej strony, powszechną praktyką jest picie kawy lub napojów kofeinowych, które zawierają od 50 do 80 mg kofeiny.
Stanowi to od 1 do 4 kaw dziennie, jeśli chcesz osiągnąć zalecany zakres dawkowania.

Zobacz również nasz artykuł o nootropach na dobry sen.

Kofeina w skrócie

  • Kofeina jest silnym środkiem pobudzającym i z reguły jest wybierana jako środek pobudzający ze względu na swoją społeczną reputację.
  • Efekty metaboliczne mogą się różnić w zależności od tego, czy jesteś “naiwny” w stosunku do kofeiny (sporadyczne stosowanie) czy “przyzwyczajony” (codzienne stosowanie, stąd tolerancja).
  • Efekty metaboliczne mogą się również różnić w zależności od genetyki, szczególnie ze względu na obecność polimorfizmu w enzymie CYP1A1/2.
  • Mogą na nią wpływać niektóre leki wydawane na receptę, takie jak fluwoksamina i inhibitory aromatazy, takie jak anastrozol.