Kofein: známý stimulant

Kofein pochází z kávových zrn, ale lze ho také syntetizovat v laboratoři. Má stejnou chemickou strukturu, ať už je v kávě, energetických nápojích, čaji nebo v kapslích s doplňky stravy.

Je silným stimulantem a lze jej použít ke zlepšení fyzické síly a vytrvalosti. Je klasifikován jako nootropikum, protože senzibilizuje neurony a poskytuje mentální stimulaci.

Pravidelná konzumace je také spojena s nižším rizikem Alzheimerovy choroby, cirhózy a rakoviny jater.

Přínosy a mechanismy kávy

Kofein

Hlavním mechanismem působení kofeinu je antagonistické obsazení adenosinových receptorů. Adenosin způsobuje sedaci a relaxaci, když se aktivují jeho receptory umístěné v mozku.

Kofein tomuto působení brání a vyvolává stav bdělosti a probuzení. Tato inhibice adenosinu může ovlivňovat dopaminový, serotoninový, acetylcholinový a adrenalinový systém.

Pravidelné užívání vede k toleranci. To znamená, že se jeho účinky snižují, často až do té míry, že jediným přínosem pro uživatele je stimulační účinek, který mu umožňuje zůstat vzhůru. Měsíční přestávka od kofeinu sníží toleranci.

Pokud hledáte Modafinil bez lékařského předpisu, můžete si ho koupit na našich webových stránkách.

Dávkování kofeinu

Doporučené dávkování je 50 až 200 mg denně, nejlépe v kapslích.
Ve skutečnosti je užívání kofeinového prášku poměrně neobvyklé a mělo by se s ním zacházet opatrně, protože dávky potřebné pro jeho účinek jsou zcela minimální a při nadměrné konzumaci může být nebezpečný. Pokud se rozhodnete konzumovat ho v práškové formě, doporučuje se váha s miligramovou přesností.

Na druhou stranu je běžné pít kávu nebo kofeinový nápoj, který obsahuje 50 až 80 mg kofeinu.
To představuje 1 až 4 kávy denně, pokud chcete dosáhnout doporučeného dávkování.

Podívejte se také na náš článek o nootropikách pro dobrý spánek.

Přehled kofeinu

  • Kofein je silným stimulantem a díky své společenské pověsti je obecně oblíbeným stimulantem.
  • Metabolické účinky se mohou lišit v závislosti na tom, zda jste “kofeinově naivní” (příležitostný uživatel) nebo “navyklí” (každodenní užívání, tedy tolerance).
  • Metabolické účinky se mohou lišit také v závislosti na vaší genetice, zejména v důsledku přítomnosti polymorfismu enzymu CYP1A1/2.
  • Může být ovlivněn některými léky na předpis, jako je fluvoxamin a inhibitory aromatázy, jako je anastrozol.