Jak spát na Modafinilu

Modafinil je lék, který podporuje bdělost a ostražitost. Původně byl vyvinut k léčbě několika poruch spánku, včetně narkolepsie a obstrukční spánkové apnoe.

Při neoprávněném použití je to také skutečně úžasná chytrá droga. Je to skvělý nástroj k soustředění a dosažení cílů.

Vzhledem k účinnosti, s jakou může podpořit zvýšený stav bdělosti, odborníci někdy používají modafinil jako kognitivní zesilovač. Stejně tak studenti. A není divu, že jeho používání tímto způsobem neustále roste.

Jeho použití jako chytré drogy však může být ošemetné. Nejčastěji uváděným problémem je, že se kvůli němu špatně usíná. Vzhledem k původnímu účelu modafinilu je to samozřejmě naprosto logické.

Nespavost způsobená modafinilem je naštěstí problém, kterému se lze snadno vyhnout. Nejedná se ani tak o vedlejší účinek, jako spíše o zneužití tohoto stimulantu. A existují konkrétní kroky, jak se této někdy nepříjemné (a často otravné) zkušenosti vyhnout.

Několik slov o tom, jak Modafinil funguje

Jak již bylo zmíněno, účelem modafinilu je podpora bdělosti a pozornosti. Není proto divu, že se po jeho užití špatně usíná.

Výzkum ukázal, že modafinil snižuje produkci GABA. GABA je neurotransmiter zodpovědný za blokování impulzů mezi nervovými buňkami v mozku.

Modafinil také zvyšuje produkci některých excitačních neurotransmiterů, jako je dopamin, noradrenalin a histamin.

Poločas rozpadu modafinilu je v průměru 12 hodin. To je ve srovnání s jinými stimulanty nebo euforizujícími látkami poměrně dlouhá doba.

Připomínáme, že poločas rozpadu léčiva je doba, za kterou vaše tělo vyloučí polovinu léčiva. Po tomto okamžiku, i když polovina látky je stále přítomna, její účinky téměř necítíte.

Jak modafinil ovlivňuje spánek

Zvýšení excitačních neurotransmiterů a dlouhý poločas rozpadu modafinilu způsobují, že je velmi obtížné usnout dříve než 10 až 12 hodin po jeho užití.

Málokdo to ví, ale modafinil také zesiluje účinky téměř všech ostatních stimulantů, které užíváte současně.

Jinými slovy, i malá dávka modafinilu může skutečně narušit váš odpočinek, pokud si odpoledne nebo večer dáte šálek kávy.

Můžete s modafinilem spát?

Spánek po užití modafinilu koupit bez předpisu je samozřejmě možný. Existuje několik věcí, které můžete udělat, abyste si v noci pořádně neodpočinuli. Kombinace několika těchto metod vaše šance ještě zvýší.

Vezměte si ji brzy

Neužívejte modafinil před spaním. Nejlepším způsobem, jak zajistit, aby vás modafinil neuspával, je užít ho ve správný čas.

Pokud pracujete od devíti do pěti, je nejvhodnější doba pro jeho užití hned po snídani.

Pokud si modafinil zavedete do těla alespoň 10 až 12 hodin před spaním, nebudete mít problém s usínáním.

Co se stane, když toto okno prošvihnete? Vše není ztraceno.

Méně známým faktem o modafinilu je, že při sublingválním podání funguje jinak. To se provádí tak, že se tableta vloží a podrží pod jazykem po dobu 10 až 20 minut.

Sublingvální podání zvyšuje účinnost modafinilu a urychluje jeho účinek. Zároveň to ale zkracuje celkový zážitek.

Pokud nestihnete užít přípravek brzy ráno, můžete zvážit sublingvální metodu. Ačkoli vás to ještě více povzbudí (takže možná budete chtít zvážit snížení dávky), stimulant by se měl do večera zcela vytratit z vašeho těla.

Dávkujte chytře

Doporučená dávka modafinilu je 100 mg až 200 mg denně. Stačí však dávka pouhých 50 mg (přibližně 1/4 standardní tablety).

I při této dávce může být účinek, ačkoli je nepatrný, dostatečný k tomu, aby vás dostal do zóny a udržel vás v ní po dlouhou dobu. To platí zejména v případě, že užíváte euforizující látku sublingválně.

To neznamená, že nikdy nebudete chtít použít plnou dávku 200 mg. Má svůj čas a místo. Není to však vždy nutné.

Stejně jako většina léků, i modafinil působí na každého člověka velmi odlišně a časem najdete tu správnou dávku pro svůj účel. Naslouchejte svému tělu, dělejte si poznámky a používejte jen tolik, kolik potřebujete.

Výzkum ukázal, že dělené dávkování prodlužuje účinky modafinilu na delší dobu než užívání jedné tablety denně. Tento postup vás téměř jistě udrží vzhůru nejméně 16 hodin nebo déle. Proto se tomuto postupu vyhněte, pokud vám jde o odpočinek.

Omezte konzumaci kofeinu na konci dne

Jak již bylo zmíněno, modafinil potencuje jiné stimulanty. Kofein již zvyšuje hladinu norepinefrinu, neurotransmiteru zodpovědného za reakci boj a útěk. Kombinací kávy s modafinilem se jeden šálek bude zdát jako tři.

Při užívání modafinilu je nejlepší pít šálek Jo po malých doušcích. Tím se vyhnete vedlejším účinkům, jako je úzkost a zvýšená srdeční frekvence.

V pozdějších hodinách dne byste se také měli zcela vyhnout kávě. Když máte modafinil stále v těle, je vypití i malého množství v pozdním odpoledni jistým způsobem, jak si přivodit nespavost.

Používejte další doplňky stravy, které vám pomohou spát

Existuje několik přírodních spánkových pomůcek, které mohou pomoci při odpočinku po celodenním užívání modafinilu.

Kořen kozlíku lékařského a hořčík jsou dvě přírodní látky, které vás uvolní a usnadní vám noční usínání. Melatonin by měl také pomoci.

Odpojte svůj mozek

Jedním z problémů společnosti je neustálá potřeba pracovat. To je hlavní důvod, proč má mnoho lidí potíže s usínáním v noci, i když modafinil neužívají.

Přidáním modafinilu se problém zesílí na někdy až nepříjemnou úroveň. Může udržovat motivaci k práci dlouho do noci, což velmi ztěžuje spánek.

Po celodenním užívání modafinilu se donuťte odpojit se dostatečně dlouho před spaním. Vypněte notebook. Telefon nechte v jiné místnosti.

Nedívejte se ani na televizi. Nejenže nadále zaměstnává váš mozek, ale také vyzařuje modré světlo. Modré světlo snižuje tvorbu melatoninu, což ještě více ztěžuje usínání.

Shrnutí modafinilu a spánku

Neoprávněné užívání modafinilu má mnoho výhod. Pomáhá vám zůstat vzhůru, soustředit se a pracovat. Bohužel jen málo lidí ví, jak ho správně užívat.

Na druhou stranu, vy už to víte. Dodržováním výše uvedených pokynů můžete z užívání modafinilu vytěžit maximum. Můžete se těšit na celý den plný produktivity a následný zasloužený odpočinek.

Komentáře k Modafinil.