7 nejlepší nootropika pro pozornost a motivaci

Mezi nejvyhledávanější přínosy nootropik jistě patří zvýšení koncentrace a motivace. Protože studií o užívání nootropik u zdravých mladých lidí není mnoho, budeme se zabývat jejich užíváním u lidí s ADHD (poruchou pozornosti s hyperaktivitou), protože látky užívané u lidí s těmito poruchami často dokážou zlepšit učení a soustředění i u zdravých jedinců.

Modafinil

Modafinil (Provigil)

Modafinil je látka podporující vzrušení, v žargonu euforizující. Klinicky se používá jako lék na narkolepsii a chronickou únavu, ale časem se ukázalo, že je účinným stimulantem i u zdravých mladých lidí, takže je oblíbený zejména mezi studenty, obchodníky, podnikateli a při jakékoli činnosti vyžadující dlouhodobé soustředění.

Modafinil si můžete koupit v České republice na našich webových stránkách.

Nedávné studie se zabývaly také jeho možným využitím jako léčby ADHD. Dvojitě zaslepená studie na dětech s touto poruchou zjistila, že u 48 % účastníků užívajících modafinil došlo k výraznému zvýšení pozornosti ve srovnání se 17 % účastníků užívajících placebo.

Nespočet dalších studií prokázal, že modafinil zvyšuje kognitivní schopnosti, paměť a motivaci u lidí, kteří jej užívají, a to bez závažných vedlejších účinků: systematický přehled 24 studií o modafinilu například ukázal, že zlepšuje pozornost, učení a paměť, a to i u zdravých lidí.

Ačkoli modafinil částečně funguje na základě modulace dopaminových receptorů, nemá takový potenciál závislosti a zneužívání jako amfetaminy nebo farmakologické stimulanty.

Náš tým porovnával modafinil s podobnými látkami.

Fenylpiracetam

Fenylpiracetam

Fenylpiracetam je derivát piracetamu s přídavkem fenylové skupiny. To výrazně mění jeho mechanismus účinku: je mnohem více stimulující než piracetam a silnější (hovoříme o průměrné dávce 100 mg oproti 1000 mg piracetamu).

Fenylpiracetam účinně zlepšuje koncentraci a učení, což se projevuje lepší schopností soustředit se. Studie na myších ukázala, že fenylpiracetam má kromě zlepšení paměti také antidepresivní účinek. Bohužel, stejně jako u piracetamu, neexistuje mnoho studií na lidech.

Jednou z nevýhod fenylpiracetamu je, že na rozdíl od jiných sloučenin jej nelze užívat donekonečna, protože se poměrně rychle vyvíjí tolerance na jeho stimulační účinky. Proto může být vhodné střídat užívání s jinými stimulačními nootropiky, jako je modafinil nebo sulbutiamin.

Sulbutiamin

Sulbutiamin

Sulbutiamin je derivátem vitaminu B1 (thiaminu). Ve Francii se používá jako lék na astenii a chronickou únavu.

Tato látka nejen zvyšuje hladinu thiaminu, který je důležitý pro přeměnu sacharidů na energii pro mozkové buňky, ale má také modulační účinek na glutamátergní a dopaminergní receptory v prefrontální kůře, přední části čelního laloku mozku, která je mimo jiné zodpovědná za rozhodovací procesy a pozornost.

Studie na myších pak ukázala, že sulbutiamin zlepšuje dlouhodobou paměť prostřednictvím cholinergního mechanismu.

L-Tyrosin

L-Tyrosin

L-tyrosin je aminokyselina, která působí jako prekurzor neurotransmiterů dopaminu a noradrenalinu, které jsou mimořádně důležité pro pozornost, motivaci a potěšení.

Jedna studie ukázala, že doplňky stravy s tyrosinem a 5-HTP (prekurzorem serotoninu) užívané ráno a večer zmírnily příznaky ADHD u 77 % účastníků.

V jiné studii zlepšily 2 g L-tyrosinu denně kognitivní a fyzickou výkonnost osob podstupujících vojenský výcvik.

Tyrosin také snižuje některé negativní účinky na psychiku způsobené nedostatkem spánku, například u lidí, kteří pracují v noci.

Je důležité užívat tyrosin nalačno, aby se zabránilo jeho konkurenčnímu vstřebávání s ostatními aminokyselinami ve stravě.

Kofein

Kofein

Kofein je nejrozšířenější psychoaktivní látkou na světě. Je to známý stimulant: kofein inhibuje aktivaci adenosinových receptorů, čímž vyvolává známý pocit duševní bdělosti a povzbuzení.

Různé studie se zabývaly kognitivním účinkem kofeinu: je například známo, že zlepšuje reakční čas. Jeho vliv na učení je však méně jasný: podle jedné studie kofein zlepšuje učení pasivně prezentovaných informací, ale nemá žádný vliv, pokud je materiál studován záměrně.

Kofein má také úzkostný účinek, zejména ve vysokých dávkách. Z tohoto důvodu nootropní nadšenci kombinují užívání kofeinu s L-theaninem, aminokyselinou, která se v malém množství vyskytuje v zeleném čaji a která je ve spojení s kofeinem schopna snížit jeho vedlejší účinky a zvýšit kognitivní výkonnost mnohem více, než umožňuje samotný kofein.

Fasoracetam

Fasoracetam

Fasoracetam je další derivát piracetamu. Spolu s coluracetamem patří k nejnovější generaci “racetamů” a má zvláštní mechanismus účinku.

Fasoracetam je ve skutečnosti studován jako alternativa k tradičním stimulantům u ADHD: studie z roku 2018 prokázala jeho účinnost u dospívajících s poruchami pozornosti, zejména u těch s genetickou mutací receptoru mGluR.

Mluvíme o mnohem silnější látce než piracetam: ve srovnání s 1000 miligramy nebo více piracetamu je průměrná dávka fasoracetamu asi 10 mg.

Bohužel neexistuje mnoho studií o fasoracetamu na lidech, ale z experimentů, které najdeme na internetu, se zdá, že je to jedna z nejúčinnějších nootropik pro pozornost a učení.

Piracetam

Piracetam (Nootropil)

Piracetam je pro všechny záměry a účely předchůdcem rodiny nootropních látek. Více než třicet let se používal jako doplňková léčba demence, Alzheimerovy choroby a dalších kognitivních poruch spojených se stářím, než byl znovu objeven jako doplněk pro zlepšení kognitivních funkcí.

Studie porovnávala účinnost piracetamu s atomoxetinem (lék používaný při ADHD) při léčbě poruchy pozornosti s hyperaktivitou u dětí. Oba léky byly účinné, ale piracetam působil déle než atomoxetin, který byl v některých ohledech také lepší.

Bohužel neexistuje mnoho výzkumů o užívání piracetamu u zdravých lidí, ale jedná se o mimořádně bezpečnou látku a alespoň podle zkušeností těch, kteří ji užívali, se zdá, že zlepšuje některé kognitivní parametry, jako je učení a zpracování pojmů.

Proto může být rozumné užívat piracetam spolu s některým z dalších doplňků uvedených v tomto seznamu. Piracetam je také lék na předpis, takže si ho nemůžete koupit online.