7 najlepszych nootropików na uwagę i motywację

Wśród najbardziej poszukiwanych korzyści z nootropów, z pewnością znajdziemy wzrost koncentracji i motywacji. Ponieważ nie ma wielu badań na temat stosowania nootropików u zdrowych młodych ludzi, przyjrzymy się ich stosowaniu u osób z ADHD (Attention Deficit Hyperactivity Disorder), ponieważ często substancje stosowane u osób z tymi zaburzeniami są w stanie poprawić uczenie się i koncentrację nawet u zdrowych osób.

Modafinil

Modafinil (Provigil)

Modafinil jest środkiem promującym pobudzenie, w żargonie euforię. Klinicznie, jest on stosowany w leczeniu narkolepsji i przewlekłego zmęczenia, ale z czasem okazało się, że jest skutecznym stymulantem w zdrowych młodych ludzi, jak również, co czyni go szczególnie popularne wśród studentów, ludzi biznesu, przedsiębiorców, i wszelkie działania wymagające koncentracji przez długi okres czasu.

Modafinil można kupić w Polsce na naszej stronie internetowej.

W ostatnich badaniach zbadano również jego potencjalne zastosowanie jako środka w leczeniu ADHD. Podwójnie ślepe badanie przeprowadzone na dzieciach z tym zaburzeniem wykazało, że 48% uczestników przyjmujących modafinil wykazało znaczny wzrost uwagi, w porównaniu do 17% przyjmujących placebo.

Niezliczone inne badania wykazały, że modafinil zwiększa zdolności poznawcze, pamięć i motywację u osób, które go stosują, bez większych skutków ubocznych: systematyczny przegląd 24 badań nad modafinilem wykazał na przykład, że poprawia on uwagę, uczenie się i pamięć, nawet u osób zdrowych.

Chociaż modafinil działa częściowo poprzez modulację receptorów dopaminy, nie ma potencjału uzależnienia i nadużywania, jak amfetamina lub farmakologiczne środki pobudzające.

Nasz zespół porównał Modafinil z podobnymi substancjami.

Phenylpiracetam

Phenylpiracetam

Fenylopiracetam jest pochodną piracetamu z dodatkiem grupy fenylowej. To znacząco zmienia jego mechanizm działania: jest znacznie bardziej stymulujący niż piracetam, a także silniejszy (mówimy o średniej dawce 100 mg w porównaniu z 1000 mg piracetamu).

Phenylpiracetam jest skuteczny w poprawie koncentracji i uczenia się, co przekłada się na lepszą zdolność koncentracji. Badanie przeprowadzone na myszach wykazało, że fenylopiracetam, oprócz poprawy pamięci, ma również działanie antydepresyjne. Niestety, podobnie jak w przypadku piracetamu, nie ma wielu badań na ludziach.

Jedną z wad fenylopiracetamu jest to, że w przeciwieństwie do innych związków, nie może być stosowany w nieskończoność, ponieważ tolerancja na jego stymulujące działanie rozwija się dość szybko. Dlatego też może być zalecane naprzemienne stosowanie z innymi stymulującymi nootropami, takimi jak modafinil lub sulbutiamina.

Sulbutiamina

Sulbutiamina

Sulbutiamina jest pochodną witaminy B1 (tiaminy). We Francji stosuje się go w leczeniu astenii i chronicznego zmęczenia.

Substancja ta nie tylko zwiększa poziom tiaminy, która jest ważna dla przekształcania węglowodanów w energię dla komórek mózgowych, ale także działa modulująco na receptory glutamatergiczne i dopaminergiczne w korze przedczołowej, czyli przedniej części płata czołowego mózgu, która odpowiada m.in. za procesy decyzyjne i uwagę.

Badanie przeprowadzone na myszach wykazało, że sulbutiamina poprawia pamięć długotrwałą poprzez mechanizm typu cholinergicznego.

L-Tyrozyna

L-Tyrozyna

L-Tyrozyna jest aminokwasem, który działa jako prekursor neuroprzekaźników dopaminy i noradrenaliny, które są niezwykle ważne dla uwagi, motywacji i przyjemności.

Jedno z badań wykazało, że suplementacja tyrozyną i 5-HTP (prekursorem serotoniny), przyjmowanymi odpowiednio rano i wieczorem, zmniejszyła objawy ADHD u 77% uczestników.

W innym badaniu, 2 g L-Tyrozyny dziennie poprawiło zdolności poznawcze i wydolność fizyczną u osób poddanych treningowi wojskowemu.

Tyrozyna zmniejsza również niektóre negatywne skutki dla psychiki spowodowane brakiem snu, na przykład u osób, które pracują w nocy.

Ważne jest, aby przyjmować tyrozynę na pusty żołądek, aby zapobiec jej konkurowaniu we wchłanianiu z innymi aminokwasami w diecie.

Kofeina

Kofeina

Kofeina jest najszerzej stosowaną substancją psychoaktywną na świecie. Jest to znany środek pobudzający: kofeina hamuje aktywację receptorów adenozyny, dzięki czemu wywołuje dobrze znane uczucie czujności umysłowej i pobudzenia.

Wiele badań dotyczyło prokognitywnego efektu kofeiny: na przykład, wiadomo, że poprawia ona czas reakcji. Jednak jej wpływ na uczenie się jest mniej jasny: według jednego z badań kofeina poprawia uczenie się pasywnie prezentowanych informacji, ale nie ma wpływu, gdy materiał jest studiowany celowo.

Kofeina ma również działanie przeciwlękowe, zwłaszcza w dużych dawkach. Z tego powodu entuzjaści nootropów łączą stosowanie kofeiny z L-teaniną, aminokwasem występującym w niewielkich ilościach w zielonej herbacie, który, stosowany w połączeniu z kofeiną, jest w stanie zmniejszyć skutki uboczne tej ostatniej i zwiększyć wydajność poznawczą znacznie powyżej tego, na co pozwala sama kofeina.

Fasoracetam

Fasoracetam

Fasoracetam jest kolejną pochodną piracetamu. Wraz z Coluracetamem należy do najnowszej generacji “racetamów” i posiada szczególny mechanizm działania.

Fasoracetam jest w rzeczywistości badany jako alternatywa dla tradycyjnych stymulantów w ADHD: badanie z 2018 r. wykazało jego skuteczność u młodzieży z zaburzeniami uwagi, zwłaszcza u tych z mutacją genetyczną receptora mGluR.

Mówimy o znacznie silniejszej substancji niż piracetam: w porównaniu do 1000 miligramów lub więcej piracetamu, średnia dawka fasoracetamu wynosi około 10 mg.

Niestety, nie ma wielu badań na ludziach na fasoracetam, ale z eksperymentów, które możemy znaleźć w sieci, wydaje się być jednym z najbardziej skutecznych nootropics dla uwagi i uczenia się.

Piracetam

Piracetam (Nootropil)

Piracetam jest, dla wszystkich zamiarów i celów, przodka rodziny nootropic. Był stosowany przez ponad trzydzieści lat jako leczenie uzupełniające demencji, choroby Alzheimera i innych zaburzeń poznawczych związanych z wiekiem, zanim został ponownie odkryty jako suplement poprawiający funkcje poznawcze.

Badanie porównało skuteczność piracetamu z atomoksetyną (lek stosowany w ADHD) w leczeniu zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi u dzieci. Oba leki były skuteczne, ale piracetam wziął dłużej do pracy niż atomoksetyna, która była również lepsza w niektórych aspektach.

Niestety, nie ma zbyt wielu badań na temat stosowania piracetamu u zdrowych ludzi, ale jest to substancja szczególnie bezpieczna i, przynajmniej w doświadczeniach tych, którzy ją stosowali, wydaje się poprawiać pewne parametry poznawcze, takie jak uczenie się i przetwarzanie pojęciowe.

Dlatego może być mądry, aby wziąć piracetam wraz z jednym z innych suplementów wymienionych na tej liście. Piracetam jest również lek na receptę, więc nie można go kupić online.